صنایع کشاورزی

365823

کلرور کلسیم
کلرور کلسیم یا کلرید کلسیم ترکیب دیگر کلسیم است که بصورت محلول در آب و سفید رنگ می باشد.
کاربرد:
در تولید آب معدنی و نوشیدنی ها کاربرد دارد.
کلرید کلسیم خوراکی جایگزین کلرید سدیم در تولید مواد غذایی میتواند باشد و طعم مطبوع و شور مزه در مواد غذایی بدون افزایش سدیم بوجود می آورد.
کلرید کلسیم به شیرهای فراوری شده جهت بالا بردن کلسیم و بهبود بافت بخصوص در تولید انواع پنیرها افزوده میشود و نیز به شیرهای با کلسیم بالا اضافه میگردد.
کلرید کلسیم یا کلرور کلسیم خوراکی بعنوان مبرد در تولید بستنی و دسر یخ زده کاربرد دارد.
کلرور کلسیم خوراکی در تولید خوراک دام و طیور نیز استفاده میشود.

14

اوره

بیشتر از ۹۰ ٪ از تولید اوره در دنیا، به منظور استفاده به عنوان کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن است. در کاربردهای عمومی، اوره دارای بالاترین مقدار ازت در میان تمامی کودهای جامد نیتروژنی می‌باشد (۴۶٫۷ ٪). بر این اساس، اوره پایین‌ترین هزینه‌های حمل و نقل را به ازای هر واحد از تغذیه نیتروژنی به بار می‌آورد.

ر آبیاری محصولات کشاورزی، اوره را می‌توان به صورت خشک به خاک افزود، و یا آن را به صورت محلول و از طریق آب آبیاری به کار برد. اوره با وزن خودش به راحتی در آب قابل حل است، اما در صورتیکه غلظت آن افزایش پیدا کند، میزان انحلال آن در آب به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود. فرایند انحلال اوره در آب یک فرایند اندومتریک است که باعث افت دمای محلول در هنگام حل شدن اوره می‌شود.

اوره مادهٔ اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مهم است، مانند:

  • انواع پلاستیک، به ویژه رزین‌های فرمالدئید اوره.
  • انواع چسب، همچون اوره فرمالدئید و اوره ملامین فرمالدئید، که در ساختتخته سه لایی مخصوص آب کاربرد دارد.
  • سیانات پتاسیم، بعنوان ماده اولیه برخی از صنایع.
  • نیترات اوره، یک نوع ماده منفجره.

آب اکسیژنه

پتاسیم کربنات

کربنات پتاسیم
در صنايع شيشه سازي ، نساجي ،صنايع غذايي، صنايع شوينده و بهداشتي آرایشی و  به عنوان کود برای صنایع کشاورزی کاربرد دارد.

مونوآمونیوم فسفات

مونو آمونیوم فسفات

بطور معمول فسفر دومین عنصر غذایی محدود کننده تولید محصول در بیشتر خاک های ایران می باشد. این عنصر نقش مهمی در متابولسیم گیاه داشته و یکی از عناصر غذایی ضروری برای رشد و توسعه گیاه می باشد. مونو آمونیوم فسفات 13 درصد نیتروژن و 60 درصد فسفر دارد. از مونو آمونیوم فسفات می توان در آبیاری تحت فشار نیز استفاده کرد.ـ

فواید

  • رشد سریع گیاه
  • افزایش رشد ریشه و زود رسی محصول
  • قرارگیری در عمق خاک و صرفه جویی در مقدار مصرف کود

12

پتاسیم کلرید (KCl) یک نوع نمک است که از ترکیب پتاسیم و کلر به وجود می‌آید.

کلرید پتاسیم(Potassium chloride) حاوی 62% پتاسیم می باشد. پتاسيم يكي از عناصر غذايي اوليه موجودات زنده جانوري و گياهي است، كودهاي پتاسيم بعد از نيتروژن و فسفر، سومين كود از نظر مصرف هستند، كودها 95% از مصرف پتاسيم را به خود اختصاص داده اند.
کودهاي طبيعي يا شيميايي باعث افزايش توانايي خاک براي رشد و سلامت گياه است که حاوي نيتروژن، فسفر يا پتاسيم مي باشد و اين عناصرحاصل خيزي خاک را افزايش مي دهند.
پتاسيم فعاليت يا عدم فعاليت آنزيم‌ها، استفاده بهينه از آب، فتوسنتز و انتقال قندها، توليد نشاسته، در تركيبات پرانرژي لازم براي رشد گياهان، مقاومت در برابر بيماري‌ها و اثرات ناشي از خشكسالي، طعم و بوي ميوه‌ها و سبزيجات را در گياهان كنترل مي‌كند.
عرضه پتاسيم، بيشتر بصورت پتاس و كاني‌هاي پتاسيم‌دار، كانه‌ها و محصولات فرآوري شده (كودهاي آماده براي مصرف، كودهاي تركيبي) صورت مي‌گيرد.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *