حلال ها

اتانول

اتانول

اتانول بدلیل نقطه ذوب پائین در صنعت ضدیخ‌سازی استفاده می‌شود. حلال بسیار خوبی است و در صنعت عطرسازی، رنگسازی و … استفاده می‌شود. محلول ٪۸۵ – ۷۰ آن بعنوان محلول ضدعفونی کننده کاربرد دارد. اتانول با تغییر دادن پروتئین و حل کردن چربی، میکرو ارگانیسمهای آنها را از بین می‌برد. البته این عمل فقط در برابر باکتریها و ویروسها و قارچها موثر است، ولی در مقابل هاگ باکتریها تاثیری ندارد. اتانول سوخت نسبتاً خوبی برای موتورهاست و در صنعت، بصورتهای مختلفی استفاده می‌شود.

متانول

متانول

متانول به عنوان حلال، ضدیخ و در تهیه سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می‌ شود. هم چنین متانول به صورت محدود به عنوان سوخت در موتورهایی با سیستم احتراق داخلی استفاده می ‌شود. متانول تولید شده از چوب و سایر ترکیبات آلی را متانول آلی یا بیو الکل می‌نامند که یک منبع تجدید شدنی برای سوخت است و می‌تواند جایگزین مشتقات نفت خام شود.

امروزه از متانول به عنوان ماده اولیه در صنایع پتروشیمی، سوخت پاک و همچنین بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود که عمدتاً می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تولید فرمالدئید جهت تهیه MDF و Plywood
  • تولید رزین ملامین برای تهیه انواع ظروف، کلید و پریز و انواع چسب های صنعتی
  • تولید اسید استیک به منظور تولید VAM و استات سلولز در صنایع نساجی
  • تهیه پلی متیل متاکریلیت (PMAA) برای تولید انواع لامینیت ها
  • تهیه MTBE جهت ارتقاء درجه آرام سوزی بنزین
  • تهیه DME (دی متیل اتر) جهت جایگزینی سوخت دیزل
  • مخلوط سازی با بنزین جهت سوخت اتومبیل ها

MEK

متیل اتیل کتون
نام شیمیایی : متیل اتیل کتون نامهای مترادف : 2 بوتانون ، 3 بوتانون بوتانون ،اتیل متیل کتن ، MEK ، متیل استن ، متیل 2 پروپانون ، متیل اتیل ستون.
خانواده شیمیایی: کتن چربی دار اشباع شده ، آلکانون.
وزن مولکولی:72.11 .
فرمول شیمیایی: C4-H8-O.
رنگ: بی رنگ
بو: بوی تازه ، شیرین و سوزاننده ، معطر و خوش بو ، شبیه بوی استن دارد. PH: اطلاعاتی در دسترس نمی باشد احتمالاّ خنثی است .
حلالیت آب: قابل حل است ( 26.8 – 29 میلی گرم در 100 میلی لیتر اب 20 درجه سانتیگراد ) . مقدار حلالیت این ماده اکثراّ 13.6 گرم در میلی لیتر آب 25 درجه سانتیگراد گزارش شده است .
حلالیت در حلالهای آلی: در اتانول ، استن ، دی اتیلن اتر ، بنزن ، روغن ها و سایر حلالهای آلی قابل حل است .
کاربردهای ماده: به مقدار زیادی بعنوان حلال ، مخصوصاّ در سیستمهای روکشی مختلف ، از قبیل وینیل ، چسبها ، نیترو سلولز ، و روکش های اکریلیکی مورد استفاده است ، همچنین برای زدودن رنگ ، لاک الکل ، ورنی ها ، اسپری رنگ ها ، استری رنگ ، چسب ، نوارهای مغناطیسی ، جوهر چاپ ، رزینها ، کلوفونها ، محلولهای پاک کننده ، و پلیمرازیسیون مورد استفاده است .
همچنین زدودن روغنهای روان کننده از موم ، زدودن روغن از روی فلزات ، در تهیه چرم های مصنوعی ، تهیه کاغذهای ترنسپرنت و فویل آلومینیومی و به عنوان ماده میانی شیمیایی و کاتالیست مورد استفاده است .

تری اتیل آمین

تری اتیل آمین

این مایع روغنی بیرنگ است ولی گاهی رنگی متمایل به زرد به خود میگیرد که به دلیل ناخالصی هایی که از اکسیداسیون در معرض هوا ایجاد می شود ناشی شده است.
این ماده در حلالهاي قطبی محلول است و واکنش پذیري مخصوص آمینها را نشان میدهد.
اتیل آمین ها به عنوان ماده میانی تبدیل به مشتقاتی می شوند که در صنایع دیگر
می توان از آنها استفاده فراوان نمود.
موارد مصرف :
1 مواد افزودنی به قیر
2 امولسی فایرها
3 منعقد کننده رزین هاي اپوکسی
4 مواد افزودنی به روغن موتور
5 استحکام براي رزین کاغذ
6 رزین هاي پلی آمید
7 مواد شوینده
8 نرم کننده منسوجات

متیلن-کلراید

متیلن کلراید

متیلن کلراید یک نوع حلال است که براي جدا سازي روغن از دانه های روغنی استفاده میشود.

ایزوپروپیل-الکل

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل نام آیوپاک propan-۲-ol  فرمول شیمیایی C3H8O ،

اين تركيب  ضد عفونی کننده از واكنش فرمالدهيد، اتيلن دی آمين و سديم سيانيد تهيه شده و جهت جداسازی يون هاي فلزی از محلول آبی، در صنعت نساجی، خمير و كاغذ، به عنوان نگهدارنده مواد غذايی و … كاربرد دارد

استون

استون

استون ، اولین و مهمترین عضو گروهی است که کتون نام دارند. این ماده مایعی سمی ، روان ، بی‌رنگ با بویی نسبتا خوب شبیه بوی میوه است. بدلیل قطبیت بالا ، حلال خوبی برای اکثر ترکیبات آلی بشمار می‌رود. استون ، بخوبی در آب ، اتانول و اتر حل می‌شود. معمولا بعنوان حلال و پاک‌کننده لاک ناخن استفاده می‌شود.

استون به‌عنوان حلال بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می‌شود. در تولید پلاستیک، الیاف مصنوعی،دارو و سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. همچنین در تولید صنعتی رنگهای نیلی هم مصرف می‌شود.